Jak powinna odbywać się opieka nad dzieckiem po rozwodzie?

Rozwód rodziców mających dziecko albo dzieci oznacza konieczność określenia warunków opieki nad nimi. W takim przypadku można stosować różne formy opieki. Co warto o nich wiedzieć?

Kto ma opiekować się dzieckiem po rozwodzie?

Bardzo często wtedy, gdy rodzice się rozwodzą, pojawia się pytanie – czy dziecko po rozwodzie ma trafić do jednego z rodziców, a może lepiej zdecydować się na opiekę naprzemienną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy rozwód rodziców jest inny i niesie również za sobą inne konsekwencje. Wobec tego sprawa musi być załatwiona indywidualnie, uwzględniając w tym przede wszystkim dobro dziecka.

Aktualnie o prawe do opieki nad dzieckiem, a także w sprawach jak utrudnianie kontaktów z dzieckiem bierze udział sąd, dlatego też sprawa musi być skierowana do sądu rodzinnego, by uzyskać rozstrzygnięcie.

Prawa do opieki nad dzieckiem – dla matki czy ojca?

Obecnie prawo do opieki nad dzieckiem może być przyznane matce, ojcu albo można zdecydować się na opiekę naprzemienną. Czym różnią się pomiędzy sobą te opcje?

Opieka dla matki albo dla ojca

Wtedy, gdy opieka nad dzieckiem jest przyznawana jednemu z rodziców, w takim przypadku to właśnie u niego mieszka dziecko. Nie oznacza to jednak, że nie może ono kontaktować się z drugim rodzicem. W tym celu ustala się zasady kontaktów pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Rodzic, u którego dziecko przebywa, może również otrzymywać na nie alimenty. Dzięki nim może on utrzymywać dziecko.

Takie sprawy są często bardzo trudne, gdy jeden z rodziców nie chce zgodzić się na pobyt dziecka u drugiego albo też dochodzi do ograniczania kontaktów.

Opieka na przemienna

Alternatywnym rozwiązaniem jest opieka naprzemienna, która w Polsce jest nadal dość rzadko stosowana, ale ma ona wiele zalet. W takim przypadku prawo do opieki nad dzieckiem ma zarówno matka, jak i ojciec, dlatego przez określony czas dziecko przebywa u jednego, a potem u drugiego z rodziców. Wówczas nie mają również zastosowania alimenty.

Oczywiście, opieka naprzemienna nie zawsze jest możliwa do realizacji, na przykład wtedy, gdy jeden z rodziców mieszka w daleko położonym mieście albo nawet w innym kraju. Gdy jednak rozwiedzeni rodzice mieszkają blisko siebie, warto wziąć ją pod uwagę.

Kiedy ogranicza się władzę rodzicielską po rozwodzie?

W niektórych przypadkach po rozwodzie ma miejsce ograniczenie władzy rodzicielskiej po rozwodzie. W takim przypadku opieka przypadaj jednemu z małżonków.

Najczęściej władza rodzicielska po rozwodzie jest ograniczana w sytuacji, gdy w rodzinie dochodziło do przemocy, alkoholizmu jednego z małżonków albo pojawiały się inne problemy związane z opieką nad dzieckiem.

W takiej sytuacji, aby określić, czy konieczne jest ograniczenie władzy rodzicielskiej, przeprowadza się sprawę sądową. Również opinię przygotowuje psycholog po przebadaniu dziecka.

Ustalanie opieki nad dzieckiem – czy konieczny jest prawnik?

Sprawy dotyczące ustalenia opieki nad dzieckiem, gdy rodzice nie są co do niej zgodni, mogą być bardzo trudne. Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się wtedy na skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej.

Wsparcie w tym zakresie zapewniają zarówno kancelarie adwokackie, jak i radcowskie. Warto wybrać wtedy takiego prawnika, który ma doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych w tym zakresie.

W takim przypadku prawnik może zapewnić kompleksowe wsparcie, ponieważ może on dokładnie przeanalizować daną sprawę, a następnie może on również przygotować niezbędne dokumenty związane z rozprawą oraz reprezentować w jej trakcie swojego klienta.

Gdy zatem walczy się o prawo do opieki nad dzieckiem dla ojca czy marki, w takiej sytuacji pomoc prawnika może być wskazana.

Comments are closed.